Náplně vzdělávání

Náplně vzdělávání (157)

Zajímavé akce, projekty a témata na školách Prahy 7.

V rámci výtvarné výchovy se ve čtvrtek 1. října žáci 9. tříd ZŠ Fr. Plamínkové pod vedením paní učitelky Kateřiny Střelické a s pomocí paní učitelky Šárky Marouškové zapojili do projektu pražského Doxu. Vyráběli bubny pro projekt Bubnování pro Bubny. Lektor jim nejprve ukázal, jak z papírových válců vytvořit bubny. Poté žáci vyráběli vlastní bubny a zdobili je podle vlastního vkusu. Práci našich deváťáků natáčela Česká televize. Reportáž bude vysílána na programu Déčko v sobotu 3. října od 18.40 hodin.
Slunce na obloze vychází a zapadá, střídá se světlo a tma. Proč? Pohybuje se Slunce kolem Země? Ano, mohlo by to tak být, ale není to příliš ješitná představa? Otáčí se obloha nad námi nebo se otáčí planeta Země? Proč se střídají roční doby? Odpovědi na tyto a další otázky dostaly děti ze tříd 5. A a 5. B z FZŠ Umělecká v Planetáriu.
První přírodovědné praktikum v letošním školním roce jsme s žáky začali na Vědeckém jarmarku. Na této akci byla k vidění velká řada věcí. Od pyrotechniky přes ukázky robotů až po neviditelné kresby a vědecké pokusy. V těch si naši žáci ověřili své znalosti. Mohli se například pod mikroskopem přesvědčit o přítomnosti zdravých mikroorganizmů v jogurtu.
Čtrnáctého září 2015 začíná na FZŠ Umělecká již druhý ročník anglické konverzace s rodilým mluvčím, panem Davidem Smithem, tentokráte na základech nové komunikace. Její součástí budou i originální artefakty typické pro zemi, v níž se zrodil jazyk anglický. Věříme, že tato skutečnost pozitivně ovlivní úspěchy přihlášených žáků, kterým přejeme hodně sil do nového školního roku.
V rámci projektu Vodní škola se v úterý 8. září žáci šestých tříd FZŠ Umělecká vydali na průzkum vodních toků a ploch. Za Ekocentrum KONIKLEC, které projekt připravilo, se zúčastnila lektorka T. Součková. Při svém pátrání děti narazily na mnoho rostlinných i živočišných forem života a zjistily, že nejenom lidé potřebují vodu. Poutavým a hravým způsobem si tak všichni uvědomili význam vody a její ochrany pro zachování života na naší planetě.
Začátkem října nás čeká zajímavá zkušenost. Nazývá se S Edisonem kolem světa za pět dní. Projekt Edison vysílá do škol studenty z různých zemí světa, kteří spolu s pedagogy vymýšlí program pro děti na celý týden. Žáci se dozví zajímavosti ze země, odkud student je, poznají jinou kulturu, ale hlavně - procvičí se v angličtině. A to naše děti rozhodně potřebují. Studenti u nás budou působit celý týden. Lektoř poznají naše město, zvyky, kulturu.
Projekt "Mikroklima okolí školy" je u konce. Na stránkách http://www.mestodokapsy.cz/mikroklima-okoli-skoly/?rok=2014-2015&skola=zs-tusarova si můžete prohlédnout práci našich šesťáků. Přestože ještě nemají zkušenosti s projektem v takovém rozsahu, do cíle zdárně došli. Na základě svých průběžných zjištění z terénu vytvořili závěrečný plakát a podali návrhy, jak zlepšit z hlediska životního prostředí část ulice Argentinská.
Za přispění dotace na oblast kultury a sousedských vztahů na Praze 7 proběhlo dne 23. června 2015 v sále Domovina cizojazyčné divadelní odpoledne, na kterém se představila velká část žáků naší školy. Oproti loňskému roku už se naši žáci pochlubili nejen brilantní angličtinou, ale také španělštinou a francouzštinou.
Ve čtvrtek 18. června 2015 se v aule FZŠ Umělecká konalo finálové klání školní talentové soutěže UMĚLECKÁ MÁ TALENT. Všichni účinkující předvedli velmi zdařilá vystoupení a vyhrát by si zasloužili snad všichni. Soutěž tak určitě splnila svůj záměr přivést děti v mimoškolním čase k různým uměleckým a sportovním aktivitám a dala jim zároveň možnost předvést svoje umění spolužákům.
Ve velmi slavnostní atmosféře dne 16. června 2015 proběhly obhajoby absolventských prací žáků 9.A. Celý rok s větší či menší pílí pracovali na zvoleném tématu. Studovali literaturu, vyhledávali zdroje informací, učili se zpracovat teoretickou část. Promýšleli výzkumnou otázku či problém a hledali, jak nejlépe najít na tuto otázku odpověď.