Jsem tu proto, že se mi ztratilo dítě

Pokud se vám právě ztratilo dítě - nepřišlo na domluvené místo, nedorazilo domů nebo uteklo z domova, řiďte se těmito pokyny (stručná verze). Podrobná verze zde.

letak-min-final

stažení letáku (střední verze) ve formátu PDF (0,5 MB)

Jsem tu proto, aby se mi taková situace nestala v budoucnu

Pokud jste sem přišli proto, aby se vám podobná situace v budoucnu nestala, přečtěte si celý manuál od začátku:

1. Jak podobným situacím zabránit dopředu
  2. Dítě se ztratilo - co dělat teď hned'? (podrobná verze)
  3. Policie začala pátrat. Co mohu udělat ještě?
  4. Dítě se našlo, ale problémy přetrvávají - co mám dělat dál?

Každoročně se v České republice ztrácí více než 5 500 dětí, v průměru se přitom nenajdou 3 z tisíce. Nejohroženější skupinou jsou děti 15-18 let (80%), bez ohledu na pohlaví. Hlavními důvody jsou útěky, nejčastěji kvůli problémům v rodinně (46%), šikaně a týrání (40%), neprospěchu a osobním problémům (14%).
(podle MVČR a Linky bezpečí)

Jak a proč tento manuál vznikl

Na jaře roku 2014 se na radnici Prahy 7 obrátila skupina aktivistů ze sdružení Ztracené děti, aby poskytla záštitu na druhý ročník pochodu. Při té příležitosti se zjistilo, že existuje řada krizových linek a řada webů, které se na pomoc rodičům ztracených dětí zaměřují, ale žádný, který by obsahoval přehledný manuál, co dělat, když se člověk do podobné situace dostane.

Ne každý je ochoten hned volat o pomoc, zpravidla se snaží nejprve řešit problém vlastními silami. A od toho je tento manuál, aby pomohl první radou a pomohl též rozhodnout, kdy je třeba se už obrátit na odborníky.

Není to malé množství lidí, koho se to týká. V posledních letech se jen v České republice ztratí více jak 5500 dětí. Pro představu - za deset let by tyto rodiny naplnily město Plzeň - čtvrté největší město v republice!

Existuje mnoho stránek, které obsahují kontakty na nezisková sdružení, sociální a charitativní organizace, stránky, které popisují příčiny a dopady, ale žádná, která by uvedla: Když vaše dítě nepřijde domů, udělejte to a to! A udělejte to rychle, abyste si nikdy v budoucnu nemuseli vyčítat, že jste něco zanedbali.

V rámci strategie Bezpečné školství a volný čas na Praze 7 se proto radní městské části - Daniel Štěpán a Jaroslav Kopecký - rozhodli vytvořit manuál, který by umožňoval rodinám v této nouzové situaci efektivně reagovat. A protože městská část Prahy 7 spravuje školský a rodinný portál www.jaknaskoly.cz, jehož součástí je sekce "Jak na problémy", bylo nasnadě rozhodnutí, že tento manuál bude umístěn zde.

Pokud máte jakékoli dotazy, připomínky nebo návrhy na zlepšení manuálu na tomto webu, prosím, napište nám.

Přečteno 5046 krát Poslední aktualizace: čtvrtek, 22 květen 2014 23:38